GENELGE
                                                                ( 2015/11)


        Düğün, nişan ve sünnet düğünün gibi programlarda parlayıcı ve patlayıcı nitelik taşıyan havai fişek ve işaret fişeği maddelerin genellikle uzman olmayan yetkisiz kişiler tarafından kullanıldığı, bu durumun can ve mal güvenliğini tehdit ederek halk içinde tedirginliğe yol açtığı tespit edilmiştir.
        Can ve mal güvenliğini korumak, huzur ve sükûneti sağlamak amacıyla şenlik ve işaret fişeklerinin satışı, nakli ve kullanımında aşağıdaki usul ve esaslara göre hareket edilmesi uygun bulunmuştur.
        1 - Beş kilograma kadar şenlik ve işaret fişekleri ile oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin , piroteknik madde üreticileri ile 1. grup perakende av bayileri ve 2. veya 3. grup piroteknik madde satış izni bulunan iş yerlerinde satılması, bunların dışında kalan bakkal, market, tuhafiye, pastane, hırdavatçı, kırtasiye, oyuncakçı gibi işyerlerinde şenlik ve işaret fişekleri ile oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin satışı yasaklanmıştır.
        2 - Oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin 15 yaşından küçüklere, şenlik ve işaret fişeklerinin ise 18 yaşından küçüklere satışı yapılmayacaktır.
        3 - Şenlik ve işaret fişeklerini kullanmak isteyenler Patlayıcı Maddeler Tüzüğü'nün 117 nci maddesine göre Kaymakamlığımızdan izin alacak, Kaymakamlığımız tarafından izni olmayan kişilere şenlik ve işaret fişeklerinin kullanımına işyeri ve mekan sahipleri tarafından izin verilmeyecektir.
        4 -  İlçemiz İnönü Caddesi, İstasyon Caddesi, Dr. Sadık Ahmet Caddesi, Necatibey Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi, Çaylı Caddesi ile Parklar, Semt Pazarları, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Hastaneler ve Eğitim kurumları ve Akaryakıt İstasyonları yakınında oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddeler ile şenlik ve işaret fişekleri kullanılmayacaktır.
        5 - İlçemizde Kuzuculu Düğün Salonu, Yeşilköy Karahasan Paşa Sosyal Tesisleri ve Yeşilköy Atatürk Parkı'nda oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddeler ile şenlik ve işaret fişekleri Kaymakamlığımızdan izin alınması şartıyla kullanılabilecektir.
        6- Bu Genelge hükümlerine aykırı olarak işyerinde piroteknik madde bulunduranlara, kararın ilan tarihinden itibaren 30 gün süre verilerek, bu tür maddeleri iade etmeleri veya satışını yapmaları, bunların mümkün olmaması halinde ise izin belgeli bir depoya geçici olarak nakletmeleri sağlanacaktır.
        7- Yukarıda belirtilen hususlara aykırı hareket edenler hakkında , 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11nci maddesinin (c ) bendi ve 66 maddesi ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32 nci maddesine göre işlem yapılacaktır.
        8 - 30/12/2013 tarih ve 2440 Sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmıştır. 
 
DÖRTYOL KAYMAKAMLIĞI 
 
Adres :Abdi İpekçi Cd.DÖTYOL
Telefon :0 (326) 712 12 20
Fax :0 (326) 712 18 23
E-Posta :dortyol@icisleri.gov.tr
 
 
 
 
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır. 2015 © Her hakkı saklıdır.